top of page

O mnie

_MG_0639.jpg

Jestem artystką, należę do Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. 

Kiedy miałam 9 lat, ulepiłam pierwszą rzecz z gliny. Był to mały słonik, którego mam do dziś!

Wtedy nie miałam pojęcia o tym, że wyroby z gliny można wypalać, że istnieje taki zawód jak ceramik, i że ja mogłabym nim zostać. 

Uważam glinę za materiał doskonały, a jej konsystencja, zapach, plastyczność sprawiły, że praca z nią szybko stała się moją pasją.

Dopiero niedawno w mojej głowie zaczęła kiełkować myśl o tym, żeby swoje dzieła sprzedawać. Wiem też, że jestem już gotowa całą swoją wiedzę przekazywać dalej, dlatego prowadzę też warsztaty.

 

Wiedzę o ceramice dostaję od mojego Mistrza – Stanisława Tworzydło, który sztuki ceramicznej uczył się w Jingdezhen w Chinach. Miasto to jest określane jako “Stolica Porcelany”. Od co najmniej 1000 lat produkuje się tam ceramikę, która przez większość tego okresu była uznawana za najlepszą w Chinach.

Wszystko to, co przekazuje mi mój Mistrz, ja przelewam na swoje prace. Ta wiedza to mój skarb. Są dwie techniki, które szczególnie uwielbiam – sgraffito i malarstwo podszkliwne (kobaltowe).

Techniki sgraffito uczyłam się bardzo intensywnie, i choć na początku może wydawać się całkiem łatwa okazuje się, że wymaga dużo cierpliwości i precyzji, zwłaszcza jeśli mowa o przedmiotach dużych i wypukłych. Lubię sgraffito, bo daje nieograniczone możliwości wyrażenia siebie jako artysty. 

 

Malarstwo podszkliwne kobaltowe jest z kolei najtrudniejszą techniką malarstwa w ceramice. Mój Mistrz uczył mnie jej zgodnie z zasadami, które przyswoił podczas pobytu w Chinach. Ta technika wymaga specjalnych chińskich pędzli, odpowiednio przygotowanej farby, wiedzy i doświadczenia. Musiałam nauczyć się tego, w jaki sposób przygotowuje się farbę i się ją nakłada, jak przygotować plan malowania z podziałem na etapy, i jak wznieść się na wyżyny cierpliwości. Ta technika ma niewiele wspólnego z jakimkolwiek malarstwem europejskim. 

 

I na koniec… witam Cię na mojej stronie, cieszę się, że tu jesteś. Rozgość się i zaglądaj jak najczęściej. 

 

Każde zamówienie to dla minę ogromna radość, dziękuję!

P8190647.jpg
_MG_0617.jpg

KONTAKT

Napisz do mnie, z chęcią odpowiem na wszystkie pytania

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page